Zakątek kreatywny – przestrzeń twórczych spotkań

Toruń, woj. kujawsko-pomorskie

Zgłaszający: Fundacja Rubikon

Wnioskowana kwota: 18000 zł

GŁOSY: 882

Zakątek kreatywny – przestrzeń twórczych spotkań

Przedział wiekowy 0+

Zakątek kreatywny, to przestrzeń twórczych spotkań, w której każdy znajdzie coś dla siebie:

Poznaję świat – zajęcia dla najmłodszych, przedział wiekowy 0-24 miesięcy

W świecie bajek – 2+

Zajęcia kreatywne – 6+

Czas dla mam

Klub fajnego taty

Zakątek kreatywny to powrót do czasów, kiedy nie było wielkich, komercyjnych kin, popcornu i hamburgerów, a mimo to dzieci były szczęśliwe oglądając bajki na domowym projektorze i zajadając babcine ciasto. Zakątek kreatywny to powrót do natury, wykorzystania tego, co mamy w zasięgu ręki, do zabawek ręcznie robionych dosłownie z niczego, gier i zabaw rysowanych kredą na chodniku i patykiem na piasku. To wspólne słuchanie bajek, oglądanie teatrzyków, tworzenie własnych gier planszowych, nauka przez zabawę, odkrywanie i rozwijanie pasji oraz talentów, kształtowanie i rozwój umiejętności intra- oraz interpersonalnych, zdolności manualnych i artystycznych, rozwój kreatywności, wyobraźni, poczucia estetyki. To wreszcie celowe, atrakcyjne i bezpieczne wypełnianie czasu wolnego dzieci z uwzględnieniem ich wieku i potrzeb, a także czas dla rodziców tak zagonionych w dzisiejszym świecie.

Szczegóły niech pozostaną jednak niespodzianką, którą możemy wspólnie odkryć głosując na projekt „Zakątek kreatywny”.

Pamiętaj, oddając głos, wspierasz ważne działania w Twoim regionie!

- - -

Kilka słów o nas i o konkursie „To dla mnie ważne”

Zakątek kreatywny – przestrzeń twórczych spotkań, to autorski program Fundacji Rubikon – młodej, pełnej pomysłów i chęci do działania organizacji, która niestety napotyka wiele trudności na drodze do realizacji celów, dla których została powołana. Liczne konkursy kierowane do organizacji pozarządowych często zawierają kryteria, których początkujące i nieszablonowe jednostki po prostu nie są w stanie spełnić. Tutaj jest zupełnie inaczej – liczy się pomysł, przydatność społeczna, chęć działania, dlatego konkurs „To dla mnie ważne” jest niezwykłą szansą dla takich organizacji jak nasza.

Formuła konkursu „To dla mnie ważne” stwarza także możliwość dla zaistnienia prawdziwej integracji różnych środowisk, co od początku przyświeca naszej działalności. Znaczna część regulaminów konkursów dotacyjnych wymaga bowiem tworzenia ofert dla konkretnych grup społecznych, np. rodzin dysfunkcyjnych, niezamożnych czy wielodzietnych, co zamiast wyrównywać szanse i integrować, prowadzi często do stygmatyzacji tych grup i zamiast łączyć, dzieli społeczeństwo. Naszym marzeniem jest, aby Zakątek kreatywny był miejscem otwartym dla wszystkich i aby na stałe wpisał się w naszą działalność.

Trzymamy kciuki za wszystkie projekty powstające z wielkiej pasji – niech wygra najlepszy!

Szczegółowy opis:

POZNAJĘ ŚWIAT – ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH, PRZEDZIAŁ WIEKOWY 0-24 MIESIĘCY

Dziecko potrzebuje uwagi od momentu, gdy zaczyna mieszkać w brzuszku mamy. Możemy do niego mówić, śpiewać czy wspólnie słuchać ulubionej muzyki. Gdy przychodzi na świat również czeka na naszą pomysłowość. Dziecko jest ciekawe świata i innych ludzi. Jest wrażliwe na dźwięk, wodzi wzrokiem za wszystkim, co się porusza, a na inne dzieci reaguje uśmiechem.

Zajęcia z serii „Poznaję świat” pomogą rodzicom znaleźć pomysły na aktywne spędzanie czasu z maluchami i wdrożyć je w codzienne życie. Będzie to także doskonały moment na nawiązanie pierwszych znajomości, a dla rodziców miejsce wymiany doświadczeń.

W ŚWIECIE BAJEK 2+

Dzieci kochają bajki. Pozwalają one przenieść się w świat fantazji, rozwijać wyobraźnię, uczą prawidłowych postaw, zapoznają z tym, co je otacza. Świat bajek jednak wciąż się zmienia i niestety ostatnimi czasy ich walor edukacyjny odchodzi w niepamięć. Tradycyjne piękne opowiadania są coraz częściej zastępowane animacjami przesiąkniętymi zbyt szybką akcją, nadmierną głośnością i kolorystyką, a nawet agresją. Nie sprzyja to prawidłowemu rozwojowi malucha, wprowadza chaos w jego życie i zachęca do niewłaściwych zachowań. W naszym świecie bajek zabierzemy dzieci nie tylko w podróż do starych, sprawdzonych baśni, ale przedstawimy także nasze autorskie opowieści o wymiarze edukacyjnym, społecznym i terapeutycznym.

Na oglądaniu i słuchaniu jednak się nie skończy. Po każdym spotkaniu z bajką, dzieci będą mogły podzielić się swoimi wrażeniami, opowiedzieć co zapamiętały, wybrać bohatera który najbardziej się im spodobał i uzasadnić swój wybór czy zaproponować własne zakończenie przedstawionej historii.

ZAJĘCIA KREATYWNE 6+

Podczas tych zajęć rodzice i dzieci przekonają się, że samodzielnie wykonane gry planszowe mogą być ciekawsze od tych z telewizyjnych reklam, a ręcznie zrobione upominki mogą być tak samo piękne jak te wyglądające do nas z półek sklepowych. Będziemy wykorzystywać to, co mamy w zasięgu ręki, dawać drugie życie przedmiotom, które wydawać by się mogło, już do niczego się nie przydadzą. Sięgniemy przy tym po takie techniki jak quilling, origami, scrapbooking czy decoupage. Razem będziemy odkrywać i rozwijać pasje oraz talenty, budzić kreatywność i wyobraźnię, rozwijać zdolności manualne i artystyczne, budować wyczucie estetyki i kompozycji.

Jeśli Twoje dziecko jest znudzone wszystkimi zabawkami, które ma w domu, a Tobie brakuje już pomysłów na zabawy, te zajęcia są dla Was!

CZAS DLA MAM

Szczęśliwa mama, to wypoczęta mama, ale jak to zrobić, gdy wykonuje się najtrudniejszy zawód świata – jest się właśnie mamą!:) Zakątek kreatywny znalazł sposób i na to. Otóż nic tak nie poprawia nastroju jak zwykłe pogaduszki przy kawie z innymi mamami. To nie tylko odskocznia od codziennych obowiązków, ale i czas na nawiązanie nowych znajomości, wymianę doświadczeń, wzajemne wsparcie.

Nie masz z kim zostawić dziecka, a nie chcesz by ominęła Cię chwila dla Ciebie? - Żaden problem! Podczas zajęć dla mam, pracownik Zakątka zadba o to, by Twoje dziecko miało właściwą opiekę i nie nudziło się czekając na Ciebie.

KLUB FAJNEGO TATY

Przełamujemy stereotypy, że z tatą jest nudno. Podczas wspólnych zabaw nie zabraknie gier planszowych, kwizów, konkursów na najpiękniejszy wykonany razem z dzieckiem przedmiot czy zawodów sportowych. Zrobimy upominek dla mamy, odkryjemy wspólne pasje, zbudujemy domek dla lalek, karmnik dla ptaszków. Będzie to także doskonałe miejsce dla tych panów, którzy jeszcze nie wiedzą jak miło można spędzić czas z dzieckiem – w grupie raźniej!:)

- - -

Zasięg działań

Naszymi działaniami chcemy objąć Toruń oraz sąsiadujące gminy Lubicz i Łysomice. Marzymy o własnym lokalu, który będzie tętnił pomysłami osób tworzących ducha Zakątka. Nie chcemy jednak zamykać się na tych, którzy nie będą mogli do nas dotrzeć, dlatego znajdzie się u nas także oferta wyjazdowa – chcemy docierać do małych miejscowości, oddziałów szpitalnych dla dzieci i do Wszystkich tych, którzy będą zainteresowani naszymi działaniami. Ale musicie nam w tym pomóc głosując na naszą inicjatywę, bo tylko razem możemy osiągnąć tak wiele.

- - -

Więcej o Zakątku:

https://www.facebook.com/zakatek.kreatywny

https://www.facebook.com/fundacjarubikon

Poleć znajomemu!

Ta inicjatywa warta jest polecenia? Zachęć znajomego, by oddał na nią swój głos.

Wystarczy, że wypełnisz poniższe pola.

Twoje imię i nazwisko:
Adres email znajomego (wymagany):

Dziękujemy! Wiadomość została wysłana.

OK

Wystąpił błąd. Spróbuj później.

OK

Aby zakończyć głosowanie kliknij w link, który został wysłany na podany przez Ciebie email.


OK

Wystąpił błąd. Spróbuj później.

OK