Lubiatowo da się lubić !

Lubiatowo, woj. wielkopolskie

Zgłaszający: Młodzież wsi Lubiatowo wraz z porozumieniem od Stowarzyszenia na rzecz wspierania aktywności lokalnej w Gminie Dolsk

Wnioskowana kwota: 35000 zł

GŁOSY: 1683

,,Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym

                           sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka"

                                                                                                           Jan Paweł II

Oficjalna strona internetowa naszej wsi: www.lubiatowo.pl.tl

DLACZEGO WARTO NA NAS GŁOSOWAĆ ?

Lubiatowo to piękna wieś położona wśród lasów nad jeziorem. Wieś tętniąca życiem za sprawą młodzieży, która od kilku lat społecznie organizuje wiele ciekawych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej (turnieje sportowe, spotkania dla dzieci z okazji Zajączka, Mikołaja, Dnia Dziecka, zabawy taneczne, Dni Lubiatowa, Dzień Kobiet, ogniska integracyjne itp.). Właśnie tutaj coraz więcej „młodych” chce żyć – zakładają oni swoje siedliska i wychowują dzieci.

„Sąsiedzi, sąsiedzi, sąsiedzi, jak bardzo, bardzo kocham Was…” chciałoby się zawołać i uwierzcie tak tutaj jest naprawdę !!! Jak bardzo społeczność lokalna potrafi się zaangażować i cieszyć z bycia razem świadczyć mogą chociażby zorganizowane niedawno Dożynki, czy doroczne Dni Lubiatowa (fotogalerię z tych imprez obejrzeć możecie na stronie www.lubiatowo.pl.tl)

Głosujcie na Nas a pokażemy jak wiele potrafimy razem zdziałać !

NA CO PRZEZNACZYMY DOTACJĘ ?

W związku z coraz większą liczbą małych dzieci zamieszkujących naszą wioskę( w okresie wakacji liczba ta podwaja się ze względu na „letników” przyjeżdżających na odpoczynek do rodzin )działania nasze w szczególny sposób obejmą opieką tę grupę. Z pomocą młodzieży, rodziców oraz sponsorów, przy wsparciu Fundacji Aviva planujemy :

1.        „Małpi Gaj”

Dzieci u nas na wsi coraz więcej – a plac zabaw niestety nie wygląda jak z bajki! Co gorsza jest niebezpieczny dla dzieciaków i pewnie w tym roku zostanie zdemontowany. Już dawno zrobilibyśmy huśtawki sami ale wymagane są te z certyfikatem (które niestety dużo kosztują).

Za część dotacji zakupimy wyposażenie „Małpiego Gaju”: bujaki, huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, park linowy itp.

Wszystkie prace związane z adaptacją terenu, budową ogrodzenia, zasadzeniem drzewek itp. wykonają rodzice i młodzież  w „czynie społecznym”.

Korzyści dla dzieci :

- podniesie się sprawność motoryczna dzieciaków

 - dzieci będą więcej czasu przebywać na świeżym powietrzu – będzie to alternatywa dla spędzania czasu przed telewizorem lub komputerem

 - nawiązywać się będą relacje rówieśnicze, dzieci nabędą wiele kompetencji społecznych

- spora dawka ruchu w formie zabawy będzie działaniem profilaktycznym wobec chorób cywilizacyjnych ( wady postawy, nadwaga), które niestety dotykają również dzieci mieszkające na wsi

- plac zabaw wykorzystywany będzie podczas imprez dla maluchów

2.    ,,Boiska sportowe"

Na terenie wsi wyznaczone zostało miejsce przeznaczone na boiska sportowe. Do tej pory udało nam się wyrównać nawierzchnię, ustawić bramki do piłki nożnej oraz wstawić słupy do montażu siatki ochronnej. Planujemy dokończyć budowę boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki oraz wybudować boisko do boule. Z naszych obserwacji wynika że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w grach zespołowych razem ze swoimi rodzicami ( szczególnie tatusiami). Jest to świetny sposób na rodzinne spędzanie wolnego czasu. Powstanie także tor przeszkód dla najmłodszych.

Za pieniądze z dotacji planujemy zakup wyposażenia do boisk sportowych oraz elementy toru przeszkód.

Korzyści dla dzieci :

- możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu, rekreacji na świeżym powietrzu wspólnie z rodzinami

- prowadzenie rozgrywek i turniejów pomiędzy przedstawicielami sąsiednich wiosek

- rozbudzanie pasji sportowych, pielęgnowanie „Młodych Talentów”

3.        „Kolorowa Świetlica”

Na naszej świetlicy wioskowej wiele się dzieje. Świetlica położona jest w centrum wioski – jest także „sercem” działań młodzieży wiejskiej. Przy świetlicy działa  Ochotnicza Straż Pożarna, w której szeregi wstępują coraz młodsze dziaciaki.

Pozyskana dotacja pozwoli nam na zakup materiałów (farb, pędzli, gipsu) niezbędnych do odmalowania świetlicy. Pragniemy także stworzyć „Kącik Malucha” – zakupione zostaną pomoce dydaktyczne, stoliki, krzesełka, szafki, wykładzina dla dzieci. Część wyposażenia kącika stanowić będą zabawki przekazane przez rodziców oraz sponsorów. W tej części wszyscy chętni rodzice będą mogli organizować „urodziny” swoich pociech.

Wszystkie prace przy renowacji pomieszczeń wykonane zostaną przez mieszkańców wioski.

Korzyści dla dzieci :

 - w świetlicy odbywać się będą cykliczne zajęcia dla dzieci i młodzieży (sportowe, artystyczne, seanse filmowe, spotkania okolicznościowe (Zajączek, Mikołaj itp.)

 - w okresie ferii letnich i zimowych prowadzone będą półkolonie dla dzieci

- dzieci będą mogły spotykać się w grupach rówieśniczych i kreatywnie spędzać czas

4.        „Akademia Mądrego Rodzica”

W ramach projektu zorganizujemy cykl wykładów połączonych z zajęciami warsztatowymi dla rodziców z naszej i okolicznych wiosek :

- „Jak zrozumieć swoje dziecko ?” – zajęcia mające na celu przekazanie informacji dotyczących etapów rozwoju małego dziecka, oraz związanych z tym zmian w rozwoju bio-psycho-społecznym. Głównym celem zajęć będzie uświadomienie rodzicom jak ważny jest to etap w rozwoju człowieka i jak wielką rolę odgrywa w nim środowisko rodzinne. Rodzice poznają sposoby radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonego psychologa z wieloletnim stażem w pracy z dziećmi i rodzicami.

 - „W co się bawić ?” – zajęcia poświęcone pedagogice zabawy, mające na celu przekazanie wiedzy i umiejętności organizowania zabaw dla dzieci. W ramach zajęć rodzice poznają zabawy Metodą Ruchu Rozwijającego według Weroniki Sherborne, zabawy z rytmiki, dziecięce masażyki, zabawy paluszkowe, zabawy ruchowe, elementy papieroplastyki, orgiami, kirigami. Zajęcia prowadzone będą przez certyfikowanych specjalistów, nauczycieli szkoły i przedszkola, arteterapeutów.

- „Wiem co jem” – zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania dzieci. Tematyka zajęć dotyczyć będzie podstawowych zasad zdrowego odżywiania dzieci, niekorzystnego wpływu słodyczy na zdrowie, zagrożeń związanych z otyłością, zjawiska bulimii i anoreksji, kształtowanie prawidłowych nawyków zdrowotnych. Zajęcia przeprowadzi dietetyk, specjalista ds. żywienia.

W ramach zadania „Akademia Mądrego Rodzica” stworzona zostanie biblioteczka -  zakupione zostaną poradniki dotyczące poszczególnych cykli zajęć, które można będzie nie odpłatnie wypożyczyć ze świetlicy.

Materiały z poszczególnych zajęć zostaną opracowane w formie elektronicznej i zamieszczone na stronie internetowej wioski oraz na stronach gminy i zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych. Zostaną także wydane i powielone w formie ulotek informacyjnych, które będą dostępne bezpłatnie w wyznaczonych miejscach publicznych. W razie potrzeby (chęci rodziców) zajęcia będą odbywały się cyklicznie w następnych latach.

Korzyści dla rodziców:

- podniesiona zostanie świadomość dotycząca wychowania i opieki nad dziećmi

- zmienione zostaną stereotypy dotyczące żywienia dzieci

- rodzice zdobędą wiedze i praktyczne umiejętności z zakresu organizowania zabaw dla dzieci  

- uzyskają informacje o etapach rozwoju dziecka, rozwieją swoje wątpliwości dotyczące wychowania dzieci

Kontynuacją działań będzie zorganizowanie cyklu zajęć warsztatowych dla rodziców i dzieci :

1.        „Z  mamą zabawa to świetna sprawa”

2.        „Z tatą zabawa to świetna sprawa”

Na zakończenie projektu opracowana zostanie prezentacja multimedialna dotycząca przeprowadzonych działań. Zawierać będzie ona zdjęcia, filmy, opisy poszczególnych działań, rezultaty oraz opinie uczestników. Zaprezentowana ona zostanie podczas spotkania podsumowującego projekt na spotkaniu Rady Sołeckiej oraz na Sesji Rady Miasta i Gminy. Umieszczona zostanie także na naszej stronie: www.lubiatowo.pl.tl

Projekt będzie działaniem pilotażowym, planujemy że działania w nim zawarte staną się stałym elementem „życia” naszej wioski. Z chęcią podzielimy się doświadczeniami i pomysłami z innymi.

Liczymy na Wasze głosy !!!

Każdy dziecięcy uśmiech będzie dla nas wspaniałą nagrodą !!!

Poleć znajomemu!

Ta inicjatywa warta jest polecenia? Zachęć znajomego, by oddał na nią swój głos.

Wystarczy, że wypełnisz poniższe pola.

Twoje imię i nazwisko:
Adres email znajomego (wymagany):

Dziękujemy! Wiadomość została wysłana.

OK

Wystąpił błąd. Spróbuj później.

OK

Aby zakończyć głosowanie kliknij w link, który został wysłany na podany przez Ciebie email.


OK

Wystąpił błąd. Spróbuj później.

OK