



























































Kto za tym stoi:
Stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim od 15 lat inicjuje i wspiera działania rodziców małych dzieci. W tym czasie udało się zrealizować wiele projektów, m.in. „Kobiecość i macierzyństwo”, „Małe dziecko w naszej gminie Sępólno Krajeńskie”, „Grupy zabawowe”. Obecnie realizowany jest projekt „Aktywne mamy w Sępólnie Krajeńskim”.-
Kamila Damaszek członek Stowarzyszenia „Dorośli-Dzieciom” oraz kierownik Klubu Dziecięcego i wychowawca w Żłobku w Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie Krajeńskim. Prywatnie jest mamą
2-letniej Kaliny. W wolnym czasie lubi aktywną formę wypoczynku, interesuje się m. in. scrabookingiem, ceramiką i podróżami. Podkreśla, że nad stworzeniem Eko-Gaju pracował cały zespół. -Takiego efektu nikt by nie zrealizował w pojedynkę - uśmiecha się. Zdjęcie całego zespołu poniżej, wśród zdjęć dzieci.
Skąd pomysł:
Rodzice małych dzieci w Sępólnie Krajeńskim od dawna sygnalizowali, że place zabaw w ich okolicy są adresowane do starszych dzieci i nie zawsze zaspokajają potrzeby ruchu i ciekawości maluchów. Tak powstał pomysł stworzenia przy Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie Krajeńskim Eko-Gaju.
„To było dla nas ważne: stworzenie Eko-Gaju jako inspirującej przestrzeni, która umożliwia poznawanie świata poprzez wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu, daje dziecku możliwości przesypywania, przelewania, przetwarzania jednocześnie wyzwalając w nim poczucie szczęścia, radości oraz pełną świadomość poczucia sprawczości.”
Tak postępowały prace:
Początkowo pusty, zadrzewiony plac, pełen korzeni po niegdyś rosnących na tym terenie drzewach był szary i smutny. Naturalnie ukształtowane wzniesienia, górki nie wszędzie porastała trawa, a piękny duży teren prócz drzew nie posiadał niczego. Zabawa na tym placu nie zawsze kończyła się szczęśliwie.
- wywieziono 3 przyczepy korzeni i kamieni
- nawieziono 14 przyczep ziemi na wyrównanie całego terenu
- przywieziono 4 przyczepy żółtego, miekkkiego pisku do wielkiej piaskownicy
A tak jest teraz:
Tak przygotowany obszar podzielony został na trzy strefy:
- 1 strefa – zielona: labirynt z bukszpanów do biegania i chowania, domki drewniane, pieńki do skakania i stoliki z pieńków do zabaw grupowych oraz trampolina ziemna.
- 2 strefa – piasku: rynny z wodą, koparka ręczna, duża piaskownica wykonana z drewnianych pni oraz ławeczka ze skrzynią na zabawki do piasku wyposażona w oparcie z elementami do przesuwania różnorodnych kształtów.
- 3 strefa – zielona – wiklinowe igla porośnięte bluszczem, kącik przyrodniczy a w nim mini warzywnik na roślinność do własnej uprawy, tunele do chowania się i przechodzenia oraz miejsce do turlania.